top of page

אירופה בולמת את ענקיות הביג טק

עודכן: 26 במאי 2022

אירופה מסכימה לחוק חדש שיבלום את הדומיננטיות של חברות ה Big Tech.

על פי חוק השווקים הדיגיטליים (DMA), ענקיות כמו גוגל, פייסבוק ואפל ייאלצו לפתוח את השירותים והפלטפורמות שלהן לעסקים אחרים ויוגבלו מאוד ביכולות הטרגוט שלהן.


"מה שאנחנו רוצים זה פשוט: שווקים הוגנים... בדיגיטל", אומרת ראש ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי, מרגרת' וסטגר.

ההכרזה היא המהלך הרגולטורי הגדול ביותר עד כה מצד האיחוד האירופי לפעול כנגד מה שהוא מגדיר כ "הגבלים עסקיים" או התנהגות אנטי-תחרותית של עסקי טכנולוגיה אמריקאים בעיקר.


"ההסכם פותח עידן חדש של רגולציה טכנולוגית ברחבי העולם", אומר חבר הפרלמנט הגרמני אנדריאס שוואב, שהוביל את המשא ומתן עבור הפרלמנט האירופי.


במה ישפיע החוק על ענקיות הדיגיטל ?


אפל

על פי חוק השווקים הדיגיטליים המוצע, אפל תיאלץ לפתוח את ה-App Store שלה לאפשרויות תשלום של צד שלישי במקום שמשתמשים ייאלצו להשתמש במערכת התשלום של אפל עצמה.

זה משהו שאפל נלחמה בארה"ב במהלך מאבק בית משפט עם פרופיל גבוה עם Epic Games, יצרנית Fortnite.

אפל גם תיאלץ לשחרר את אחיזתה באייפון, כשהמשתמשים רשאים להסיר את ההתקנה של דפדפן האינטרנט Safari שלה ואפליקציות אחרות שנכפו על ידי החברה, שמשתמשים לא יכולים כעת למחוק.

באפל אמרו שהם חוששים שחלק מהוראות ה-DMA ייצרו פרצות פרטיות ואבטחה מיותרות עבור המשתמשים שלנו"


פייסבוק

איסור על טירגוט קהלי יעד המבוססים על דת, נטייה מינית או מוצא של אדם, איסור על ממשקי משתמש מסורבלים המייצרים מניפולציות בחירה על הגולש. שקיפות של אלגוריתמי ההמלצות למשתמשים בפלטפורמות המקוונות – לדוגמה, מדוע הפיד שלכם מסודר כך?


גוגל

גוגל תתבקש להציע לאנשים המשתמשים בסמארטפונים הפועלים על מערכת ההפעלה אנדרואיד של החברה חלופות למנוע החיפוש שלה, לאפליקציית גוגל מפות או לדפדפן הכרום שלה.

בגוגל אמרו כי למרות שהם תומכים ברבות מהשאיפות של ה-DMA סביב בחירות הצרכנים ויכולת פעולה הדדית, הם חוששים שחלק מהכללים הללו עלולים להפחית את החדשנות ואת הבחירה העומדת לרשות המשתמשים.


על מי ישפיע החוק ?


יעדי החוק כוללים את WhatsApp, Facebook Messenger, iMessage, App Store, Google Play ועוד שירותים רבים השייכים לחברות טכנולוגיה גדולות.

החוק ישפיע רק על חברות בעלות שווי של יותר מ-75 מיליארד יורו (63 מיליארד ליש"ט), מכירות שנתיות של 7.5 מיליארד יורו ולפחות 45 מיליון משתמשים חודשיים.


החקיקה הוצעה במקור על ידי גב' וסטגר לפני קצת יותר משנה בתגובה למה שהיא הרגישה כהתנהגות מונופוליסטית של חברות הביג טק. בעיקר מהתסכול שנבע מהאופן שבו חברות טכנולוגיה אמריקאיות גדולות הצליחו לעכב ואף לסכל ניסיונות של האיחוד האירופי לקנוס אותן.


"שומרי הסף - עכשיו הם צריכים לקחת אחריות", אמרה גב' וסטגר ביום חמישי.

לאחר יישומו, החוק יעניק לבריסל סמכות חסרת תקדים בפיקוח על חברות טכנולוגיה גדולות.

חברות טכנולוגיה גדולות בארה"ב רבות מקיימות פעילות לובינג ענקית בוושינגטון, והדגישו שחוקים כאלה מענישים חברות אמריקאיות מצליחות.


עם זאת, פוליטיקאים אמריקאים רבים גם להוטים לקצץ את כנפיו של הביג טק, עם הצעות חוק שעוברות כעת בקונגרס שגם יבלום את כוחם.

עם ההסכם שהגיעו למשא ומתן, ה-DMA עומד כעת בפני הצבעות סופיות בפרלמנט האירופי וכן בפני שרים מ-27 המדינות החברות באיחוד האירופי.


היי, לא לדאוג.....

נשמע כמו ג'יבריש ? יש שאלות נוספות? תרצו לקבל הסבר מקיף על נושא המאמר ? לקבל ייעוץ אישי, הדרכה ואפילו ליווי עסקי ?


שמי עמית צוק ואני עורכת מגזין קידום אתרים, בעלת מעל ל 20 שנות ניסיון בפיתוח אתרים, קידום וניהול קמפיינים באינטרנט ובניית אסטרטגיות שיווקיות ופרסומיות באינטרנט. צרו עימי קשר (מבטיחה לא לשלוח ספאם). ועוד משהו קטן...


20 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

コメント


bottom of page